KEĎ NA HYGIENE NAJVIAC ZÁLEŽÍ

Na celom svete sa šíri nový koronavírus známy aj ako SARS-CoV-2. Zdá sa, že kvapôčková infekcia je hlavný spôsob prenosu z človeka na človeka. Vďaka jednoduchým hygienickým opatreniam môže každý človek prispieť k ochrane seba aj ostatných pred týmto život ohrozujúcim pľúcnym ochorením, ako aj k zastaveniu jeho rýchleho šírenia. Naša špeciálna téma sa bude venovať najúčinnejším spôsobom ochrany pred infekciou.

Kde vnzikol koronavírus ?


Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 11. marca 2020 ochorenie COVID-19 za pandémiu. Toto pľúcne ochorenie spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2. Na rozdiel od epidémie nie je výskyt infekčného ochorenia pri pandémii lokalizovaný a môže sa šíriť po celom svete, ako to môžeme v súčasnosti pozorovať. Infekcia koronavírusom sa prejavuje symptómami podobnými chrípke, ako sú kašeľ, horúčka, nádcha a únava. Medzi symptómy patria aj problémy s dýchaním, škriabanie v hrdle, bolesti hlavy a končatín, nevoľnosť. hnačka či triaška. Priebeh ochorenia je pre všetkých iný a výrazne sa odlišuje. Možný je aj bezpríznakový priebeh či závažná pneumónia s následkom zlyhania pľúc či dokonca smrťou. Vedci predpokladajú, že sa patogén koronavírusu SARS-CoV-2 prenášal z divej zveri na ľudí na potravinových trhoch v čínskom meste Wu-chan (provincia Chu-pej). Zatiaľ však nedokázali s istotou určiť zviera, ktoré bolo pôvodným nosičom vírusu. V súčasnosti môžeme predpokladať, že sa patogén po prvýkrát na iné zvieratá preniesol z netopierov a potom sa rozšíril aj na ľudí – pravdepodobne konzumáciou zvieraťa, ktoré bolo prechodným hostiteľom patogénu SARS-CoV-2 a predávalo sa na trhu.

Spúšťače infekčných ochorení


Infekčné ochorenia môžu spôsobovať rôzne patogény vrátane vírusov, baktérií a húb.

Vírusy

"Vírusy ako koronavírus SARS-CoV-2 nie sú voľným okom viditeľné a ich veľkosť je zhruba 20 až 300 nanometrov. Napádajú živočíšne, rastlinné a ľudské bunky a tieto živé bunky potom využívajú ako takzvané hostiteľské bunky. Niekedy dokážu dlhý čas prežiť a zostať infekčné aj po vystavení vzduchu. Na dlhodobé prežitie však vírus potrebuje novú hostiteľskú bunku a ak ju nenájde, skôr či neskôr zomrie.
Ochorenia nespôsobujú všetky vírusy. Náš imunitný systém častokrát rýchlo zakročí a okamžite bojuje proti týmto votrelcom. Vírusy sa začínajú v tele množiť v momente, kedy dôjde k infekcii. Lieky ponúkajú proti vírusom len obmedzenú pomoc a antibiotiká sa v prípade vírusových ochorení preukázali ako neúčinné. Máme vytvorené aj antivirotiká, no tie pomáhajú len proti konkrétnym typom vírusov. Keďže sa môžu vírusy (napríklad chrípkový vírus) meniť, dokážu ľahšie prekonať prirodzenú obranu tela. Človek sa stáva imúnny, len keď sa jeho telo vysporiada s patogénom. Imunita však po prekonaní ochorenia nie je zaručená. Vírusy nemajú vlastný metabolizmus."

 

Baktérie

Baktérie sú v porovnaní s vírusmi viacnásobne väčšie. Sú to sebestačné jednobunkové organizmy s veľkosťou približne 0,1 až 700 mikrometrov. Majú vlastný genetický materiál a metabolizmus. Baktérie sú všade vôkol – vo vzduchu, vo vode, v potravinách atď. Podobne ako vírusy, aj baktérie dokážu v prostredí a aj v samotnom tele prežiť dlhý čas, veľakrát celé týždne a niekedy aj mesiace. Sú veľmi prispôsobivé a dokážu sa množiť v najrôznejších podmienkach. Ochorenia u ľudí však spôsobuje len jedno percento všetkých baktérií. Baktérie sú veľakrát dokonca dôležité pre zdravie. Žijú napríklad v ľudských črevách, na pokožke či v ústnej dutine. Na odstránenie baktérií sa používajú vysoké teploty (napríklad vo forme vodnej pary pri čistení) alebo chemické látky, ako sú alkohol, aldehydy alebo chlór. U ľudí sa v rámci liečby často používajú antibiotiká. Tie zabraňujú množeniu baktérií alebo ich dokonca priamo zabíjajú.

 

Huby 


Huby sa na ľudskej pokožke alebo v tele vyskytujú celkom prirodzene. Poznáme len niekoľko druhov húb, ktoré u ľudí spôsobujú ochorenia, vrátane kožných plesní, kvasiniek alebo iných plesní. Týmto hubám sa darí najmä na vlhkých miestach: v kúpeľniach, výklenkoch, na vlhkých stenách či v kvetináčoch. Živnou pôdou pre huby môžu byť aj potraviny ako chlieb, zemiaky či múka. Huby dokonca nachádzame aj v čalúnenom nábytku či posteľnej bielizni. Kvasinka patrí do prirodzenej kožnej flóry. Žije na povrchu kože a živí sa odumretými kožnými čiastočkami. Huby prenikajú do ľudského tela, len ak sa poškodí prirodzená kožná bariéra alebo oslabí imunitný systém. Ochorenia, ktoré spôsobujú huby, sa nazývajú mykóza. Väčšinou postihujú kožu, nechty alebo sliznice. Len zriedkakedy postihnú huby aj vnútorné orgány ako pľúca. V takomto prípade však dokážu spôsobiť obrovské poškodenie.


Ako sa koronavírus SARS-CoV-2 prenáša?

"Kvapôčková infekcia:
Podľa súčasných poznatkov sa patogén koronavírusu SARS-CoV-2 prenáša primárne takzvanou kvapôčkovou infekciou. To znamená, že ľudia prenášajú patogén vzduchom pri kašli alebo kýchaní. Iní ľudia tieto patogény vdýchnu a v najhoršom prípade sa tiež nakazia."
"Nepriama infekcia:
Možný je aj nepriamy prenos vírusu. Prenášajú ho ľudia, ktorí si pri kašli alebo kýchaní prikryli rukou ústa a potom sa dotkli predmetov, ako sú kľučky dverí, mobilné telefóny, dotykové obrazovky či operadlá stoličiek. Vírusy zostávajú na povrchu týchto predmetov a odtiaľ sa dostanú k zdravým ľuďom."
"Kontaktná infekcia (infekcia výlučkami):
Kontaktná infekcia je tiež spôsob, akým sa môžu vírusové ochorenia šíriť. K zdravému človeku sa môžu prostredníctvom špinavých rúk dostať napríklad aj tie najmenšie stopové prvky kontaminovanej ľudskej stolice. K infekcii môže dôjsť aj vtedy, keď sa patogén dostane do tela priamo cez sliznicu očí, hrdla a nosa alebo horných dýchacích ciest, napríklad počas bozkávania. Zatiaľ nebolo s konečnou platnosťou potvrdené, že sa vírus SARS-CoV-2 šíri aj prostredníctvom kontaktu. Jeden z najúčinnejších spôsobov, ako predísť kontaktným infekciám, je pravidelné a dôkladné umývanie rúk s bežným mydlom."

Hand hygiene

 

Ako môžete pred infekciou ochrániť seba a ostatných?

Keďže momentálne nemáme proti koronavírusu žiadnu vakcínu, je veľmi dôležité, aby sme dodržiavali jednoduché hygienické opatrenia – ako v súkromí a osobnej hygiene, tak aj na verejných miestach.

 

Osobná hygiena 

Snažte sa nedotýkať tváre neumytými rukami
Dôkladne a pravidelne si umývajte ruky s mydlom a na cestách občas použite aj dezinfekčný prostriedok
Ak máte zdravotné ťažkosti, noste ochranu úst a nosa – uistite sa, že vám rúško správne sedí
Používajte jednorazové vreckovky a vyhadzujte ich do koša s vekom
Vyhýbajte sa kontaktu s chorými ľuďmi

Odporúčané správanie doma


Dodržiavajte etiketu pri kašľaní a kýchaní: Keď kašlete alebo kýchate, udržiavajte aspoň metrovú vzdialenosť od ostatných ľudí, kašlite/kýchajte do zohnutého lakťa a odvráťte sa od ostatných ľudí
Ak sa u vás prejavujú respiračné symptómy alebo príznaky podobné chrípke, zostaňte doma
Je veľmi dôležité, aby ste vytvorili oddelený priestor pre chorých ľudí vo vašej bezprostrednej blízkosti
Pravidelne vetrajte miestnosti a používajte čističky vzduchu
Využívajte možnosti práce z domu a vyhýbajte sa služobným cestám
Vyhýbajte sa kontaktu najmä so staršími alebo chronicky chorými ľuďmi

 

Odporúčané správanie na cestách 

Snažte sa udržiavať aspoň vzdialenosť aspoň 2 až 2,5 metra od ostatných, najmä chorých ľudí
Zdržte sa podávaniu rúk a objatí
Dodržiavajte etiketu pri kašľaní a kýchaní: Keď kašlete alebo kýchate, udržiavajte aspoň metrovú vzdialenosť od ostatných ľudí, kašlite/kýchajte do zohnutého lakťa a odvráťte sa od ostatných ľudí
Pravidelne dezinfikujte povrchy, ako sú volant auta, kľučky dverí, mobilné telefóny atď.
Zdržte sa súkromných dovoleniek
Čo najviac sa vyhýbajte verejnej doprave
Nezúčastňujte sa žiadnych veľkých podujatí
Nechoďte na nákup v hlavnom čase a využívajte služby vyzdvihnutia a doručenia

 

Prečo sú hygienické opatrenia v časoch koronavírusu také dôležité

V čistom dobre udržiavanom prostredí, ktoré sa pravidelne čistí, je riziko prenosu patogénov výrazne nižšie. Povrchy už nie sú živnou pôdou pre mikróby, baktérie či vírusy. Patogény sa dokonca dôkladnejšie odstránia aj z ťažko dostupných miest.

 

 

 

 

KARCHER WV 5 Plus N Black Edition, 1.633-467.0

Akumulátorový umývač okien sa raz-dva postará o čisté okná bez šmúh a to bez kvapkania. Po dokúpení náhradnej batérie je možné nonstop čistenie. Balenie obsahuje aj úzku hubicu. Ideálny pre kúpeľňu, kuchyňu a samozrejme okná a autosklá.

78.89

KARCHER AF 100 1.024-810.0

Pre kvalitný vzduch v miestnostiach do 100 m²: mobilná čistička vzduchu AF 100 s presným laserovým senzorom, automatickým režimom a viacerými druhmi filtra na rôzne druhy využitia.

803.00

KARCHER Vysávač a fukár lístia BLV 36-240 Battery 1.444-170.0

Výkonný fukár a vysávač lístia BLV 36-240 Battery jednoducho vyfúka, vysaje a poseká aj mokrý zelený odpad rýchlosťou až 240 km/h. Sacia a fúkacia rúra sú samostatne vyberateľné. Batéria nie je súčasťou výbavy.

235.00

KARCHER SC 4 EasyFix Iron Kit + parná žehlička EasyFinisch 1.512-461.0

Parný čistič Karcher si poradí i s koronavírusmi a baktériami. Čistenie bez prerušenia, hygienická domácnosť a rýchle a dokonale vyžehlené prádlo vďaka parnej žehličke Karcher.

324.00

KARCHER LMO 18-33 Battery 1.444-400.0

Akumulátorová kosačka na trávu LMO 18-33 Battery je ľahko ovládateľná vďaka nízkej hmotnosti a extrémnej obratnosti. Pre pohodlné kosenie v záhrade.

188.99

KARCHER FC 5 PREMIUM WHITE, 1.055-460.0

Vrátanie náhradného páru valcov, univerzálneho čističa a vzorky čistiaceho prostriedku: čistič tvrdých podláh FC 5 Premium s valcami z mikrovlákna a funkciou 2 v 1 na stieranie a vysávanie v jednom kroku.

265.00

KARCHER FC 3 Cordless + WV 2 Premium Ružová stužka 9.714-068.0

FC 3 Cordless čistí podlahu vďaka inovačnej samočistiacej funkcie vždy čistou vodou. Vďaka svojmu štíhlemu tvaru sa okrem toho dostane bez námahy aj pod nábytok. A na čistenie okien dostanete grátis WV 2 Premium Ružová stužka.

258.90

KARCHER FC 3 Cordless Premium 1.055-360.0

Bez námahy sa dostane pod nábytok a čistí dôkladnejšie ako akýkoľvek mop: Štíhly FC 3 Cordless Premium stiera podlahu vďaka inovačnej samočistiacej funkcie vždy čistou vodou.

202.00

KRCHER SC 3 Upright EasyFix, 1.513-300.0

Čistenie do hĺbky pórov pomocou pary bez starostí: SC 3 Upright EasyFix sa ľahko ovláda a používa na tvrdých podlahách. Navyše odstráni 99,99% baktérií, ktoré sa bežne vyskytujú v domácnosti.

143.17

KARCHER KB 5 PREMIUM 1.258-021.0 AKU metla

Na efektívne medzičistenie: Aku metla KB 5 v bielej farbe je pripravená na použitie rýchlejšie ako vysávač a presviedča mimoriadnym čistiacim výkonom v najmenšom priestore.

76.00

KARCHER LBL 4 36 V Battery Set, 1.445-160.0 Akumulátorový fukár lístia s rýchlonabíjačkou a batériu

Dosahuje rýchlosť vzduchu až 250 km/h: výkonný 36 V akumulátorový fukár na lístie Kärcher vrátane 2-stupňovej regulácie výkonu. V súprave s batériou a rýchlonabíjačkou.

274.99

KARCHER PCL 4 Čistič terás, 1.644-000.0

Čistič terás PCL 4 odstraňuje špinu vďaka rotujúcim valcovým kefám a integrovanému nanášaniu vody dôkladne a rovnomerne. Jednoducho ho pripojte na vodovodný kohútik.

187.86

KARCHER WV 6 Premium biela, 1.633-530.0

V súprave s 2 utierkami na vnútorné aj vonkajšie priestory, rozprašovacou fľašou, čistiacim prostriedkom a škrabkou na špinu: akumulátorový čistič okien s odsávaním WV 6 Premium s inovačnou odsávacou stierkou a flexibilným použitím.

99.98

KARCHER WV 6+KV 4 PREMIUM (biela) , 1.633-580.0

Vibrujúca aku stierka KV 4 vrátane elektrického nanášaniu vody, vibrovania, 2. utierky a ďalšieho príslušenstva špinu uvoľní – a čistič okien s odsávaním WV 6 odsaje zvyšnú kvapalinu.

142.99

KARCHER KV 4 PREMIUM, 1.633-930.0

Vrátane 2. utierky: Aku stierka KV 4 s elektrickým nanášaním vody a vibrovaním bez námahy uvoľňuje špinu z hladkých povrchov.

82.00

KARCHER WV 2 + KV 4 Premium biely , 1.633-350.0

Silné duo pre okná bez šmúh: vibrujúca aku stierka KV 4 vrátane elektrického nanášania vody, vibrácie, 2. utierky ako aj ďalších extra vlastností a čistič okien s odsávaním WV 2.

140.00

KARCHER ROBOCLEANER RC 3 PREMIUM (1.198-213.0)

Robotický smart vysávač RC 3 Premium s kamerovým a laserovým navigačným systémom a ovládaním pomocou aplikácie vypracuje plán vysávania okolia a vyčistí váš domov samostatne a dôkladne.

713.99

KARCHER VC 5 PREMIUM (1.349-200.0) - ručný vysávač

Bez vreckový kompaktný vysávač VC 5 značky Kärcher je možné bez námahy odložiť aj v tom najmenšom priestore, avšak čistí rovnako dôkladne ako bežný podlahový vysávač. Vďaka príslušenstvu má všestranné využitie. Zažite radosť a voľnosť z pohybu pri vysávaní.

184.00

KARCHER SV 7 (biela)

Naparovanie, vysávanie a sušenie v jednom pracovnom kroku - parný vysávač SV 7 spája multifunkčnosť a maximálne pohodlie v jednom stroji!

529.99

KARCHER SE 6.100 - tepovač (biely)

Tepovač - extraktor na hygienické základné čistenie kobercov a tvrdých podláh. Vrátane tepovacej hubice na čistenie čalúnenia. Použiteľný aj ako mokro-suchý vysávač.

337.00

KARCHER DS 6 Premium - biela (1.195-240.0)

Vysávač s inovačnou technológiou vodného filtra, ktorá sa stará o čerstvý a na 99% vyčistený odpadový vzduch. Dobrodenie - nie len pre alergikov.

339.00

KARCHER VC 5 Cordless Premium(biela)

Bez vreckový kompaktný vysávač VC 5 značky Kärcher je možné bez námahy odložiť aj v tom najmenšom priestore, avšak čistí rovnako dôkladne ako bežný podlahový vysávač. Vydrží až 60 minút vďaka 25.2 V ithium-ion batérií. Vďaka príslušenstvu má všestranné využitie. Zažite radosť a voľnosť z pohybu pri vysávaní.

325.99

KARCHER VC 3 Premium (biela)

Ušetrí výmenu a dokupovanie filtračných vreciek: vysávač VC 3 Premium s technológiou multicyklónu a priehľadnou nádobou na nečistoty, ktorá sa dá vymývať.

142.99

KARCHER VC 2 PREMIUM (biela)

Ideálny na praktické čistenie bytov a menších domov: kompaktný vysávač VC 2 s vreckom a jednoduchou obsluhou.

133.00

KARCHER SC 1 EASYFIX PREMIUM WHITE

SC 1 EasyFix Premium: Parný mop 2 v 1 s predlžovacou hadicou a podlahovou tryskou praktický, efektívne čisti a to bez použitia chémie.

101.99

KARCHER SC 1 PREMIUM WHITE

Ručný parný čistič SC 1 Premium je vďaka hadici všestrannejšie. Kompaktná veľkosť tohto zariadenia je ideálna na rýchle a dôkladné čistenie bez chémie.

91.99

KARCHER WV 5 PREMIUM (1.633-453.0)

Akumulátorvoý vysávač WV 5 Premium sa raz-dva postará o čisté okná bez šmúh – a to bez kvapkania. Po dokúpení náhradnej batérie je možné nonstop čistenie. V balení úzka hubica.

78.78

Karcher HDS 10/20-4 MX 1.071-912.0

HDS 10/20-4 MX s hadicovým bubnom, 20 m vysokotlakovou hadicou a 4-pólovým vzduchom chladeným elektromotorom je najsilnejší 3-fázový horúcovodný vysokotlakový čistič strednej triedy Kärcher

4656.00

KARCHER K 4 Full Control Home1.324-003.0

Vysokotlakový čistič s ukazovateľom tlaku na pištoli – pre vhodný tlak na každý povrch. Ideálny pri stredne silnom znečistení. So súpravou Home Kit. Plošný výkon 30 m²/h.

256.90

KARCHER BD 50/50 C Bp Classic 1.127-001.0

BD 50/50 C Bp Classic bez batérie a nabíjačky, je cenovo výhodný a kompaktný základný model umývacieho automatu s pohonom na batérie. Umožňuje plošný výkon do 2000 m²/h.

2069.64

KARCHER SV 7

Naparovanie, vysávanie a sušenie v jednom pracovnom kroku - parný vysávač SV 7 spája multifunkčnosť a maximálne pohodlie v jednom stroji!

502.25

KARCHER BR 35/12 Bp Pack (1.783-467.0)

Batériový podlahový umývací automat BR 35/12 C, vybavený inovatívnou technológiou KART, zaujme svojou vynikajúcou obratnosťou, nízkou hmotnosťou a vysokým čistiacim výkonom.

3516.00

KARCHER HD 5/15C Plus, 1.520-931.0

Šikovný, mobilný, všestranný: studenovodný vysokotlakový čistič HD 5/15 C Plus na vertikálnu a horizontálnu prevádzku. S odkladaním príslušenstva, mosadznou hlavou valca a automatickou dekompresiou tlaku.

698.90

KARCHER Puzzi 8/1 C

Tepovač Kärcher Puzzi 8/1 C je výkonný extraktor v základnej triede. Tepovač - extraktor sa môže cielene používať na čistenie čalúnenia alebo odstraňovanie fľakov z kobercov.

447.88

KARCHER BR 30/4 C 1.783-223.0

Veľmi kompaktný a veľmi ľahký (iba 11,5 kg) umývací automat BR 30/4 C (+ mikrofázový valec grátis) je inovačnou a silnou alternatívou k manuálnemu čisteniu tvrdých plôch od 20 do 200 m². Podlaha je hneď po vyčistení suchá.

1132.49

KARCHER EB 30/1 Adv Li-Ion 1.545-127.0

EB 30/1 Professional Li-Ion je prvá elektrometla s pohonom na batérie pre profesionálov na trhu.

399.90

KARCHER EB 30/1 Li-Ion Elektrometla

Firma Kärcher priniesla teraz na trh prvú batériami poháňanú elektrickú metlu pre profesionálnych užívateľov, EB 30/1 Li-Ion.

215.90

KARCHER NT 27/1 Me, 1.428-100.0

V prípade stroja NT 27/1 ide o výkonný mokro-suchý vysávač na profesionálne používanie. Je obzvlášť kompaktný a sériovo je vybavený užitočným príslušenstvom.

249.00

KARCHER NT 27/1

V prípade stroja NT 27/1 ide o výkonný mokro-suchý vysávač na profesionálne používanie. Je obzvlášť kompaktný a sériovo je vybavený užitočným príslušenstvom.

199.50

KARCHER Puzzi 10/1 Professional 1.100-130.0

Tepovač - extraktor Kärcher Puzzi 10/1 na plochy stredného rozsahu. Veľká nádrž ako aj prietok vody a tlak sú pri tomto stroji dimenzované na základné čistenie stredne veľkých plôch.

578.89

KARCHER WD 3

Silný a energeticky efektívny viacúčelový vysávač WD 3 sa prezentuje 17 l plastovou nádobou, patrónovým filtrom ako aj novým príslušenstvom.

68.02

Aktuálna akcia

Stále nové a za najlepšie ceny
produkty Kärcher » Viac info

PDF katalógy

Stiahnite si katalógy všetkých produktov vo formáte PDF. » Home&Garden » Professional » Aplikačné prospekty

Zákaznický servis

Potrebujete servis alebo zaškolenie obsluhy k prevádzke?
Radi vám pomôžeme! » Objednávka

Center Montes

Kvetinárska 15, 821 06 Bratislava
Pondelok 08:00 - 16:00
Utorok 08:00 - 16:00
Streda 08:00 - 16:00
Štvrtok 08:00 - 16:00
Piatok 08:00 - 13:00
» Dalšie pobočky
Používaním našich stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom zariadení. Kliknutím na tento odkaz môžete zistiť viac. OK